Trápenie s tupozrakosťou
Sú poruchy, ktoré sa zatiaľ nedajú vyliečiť operatívne. Medzi ne patrí aj tzv. tupozrakosť (amblyopia), porucha nie dioptrického, ale funkčného charakteru. Našťastie, možnosti liečby jestvujú, začať by sa však malo už v detstve.
Pri tupozrakosti má zrakový orgán nižšiu schopnosť zaostrovania, čo je dôsledok nečinnosti oka. Často je sprevádzaná ďalšími poruchami, ako napr. škúlením (strabizmus), vďaka ktorému tupozrakosť aj vzniká. Rozdiel medzi zdravým a chorým okom spočíva v mieste vytvárania obrazu v jamke sietnice – zatiaľ čo sa v zdravom oku vytvára obraz v jej centrálnej časti, v chorom je to na inom mieste. Mozog prijíma túto informáciu dvojako, takže sa snaží vyhnúť dvojitému videniu potlačovaním obrazu v chorom oku, čím vzniká amblyopia. S tupozrakosťou sa lekári stretávajú väčšinou u detí, stáva sa však aj, že touto diagnózou nemilo prekvapia i dospelých. Takéto prípady bývajú zvyčajne omnoho komplikovanejšie a na zlepšenie stavu sú často už aj dioptrické okuliare prikrátke. Najdôležitejšie je chrániť si zdravé oko, tí trpezlivejší však stále môžu skúsiť očné cvičenia, tento spôsob je ale dlhoročným maratónom.
Podchytiť tupozrakosť v ranom veku je preto v mnohých prípadoch kľúčové, nakoľko len niekedy medzi 3. a 9. rokom života ešte existuje pomerne úspešná možnosť „vytrénovania“ oka. Deťom sa obvykle zakrýva zdravé oko tzv. okluzorom. Ten nosia dennodenne, aby bolo choré oko čo najviac namáhané. Taktiež absolvujú dlhodobé očné cvičenia. Pre zefektívnenie terapie sa dieťa počas liečebného procesu umiestňuje na krátke obdobie do nemocničného zariadenia.
Súhrn metód liečenia porúch zrakových orgánov sa nazýva ortoptika. Výraz pochádza z dvoch gréckych slov ortho (priamo) a optikas (videnie), čiže priame videnie. Rovnomenný názov nesú aj špecializované pracoviská. S netradičným postupom prišli minulý rok vedci z Rochesterskej univerzity v New Yorku, ktorí z pozorovaní zistili, že zlepšiť kontrastnú citlivosť i ostrosť oka sa dá aj akčnými počítačovými hrami. Hráč je pri nich nútený sledovať viac objektov naraz, rýchlo reagovať a neustále analyzovať situáciu. Táto metóda nie je ale zaručená, preto by rodičia nemali nechávať svoje deti hrať počítačové hry celé dni, u niektorých hrozí dokonca riziko epileptického záchvatu.
Pri skutočne zodpovednom a najmä trpezlivom prístupe rodičov má dieťa šancu vyliečiť sa z tupozrakosti. Pokiaľ sa už nejedná o batoľatá, ktoré sa do troch mesiacov ešte len učia zaostrovať, určite nie je riešením čakať, kým z tupozrakosti váš syn či dcéra vyrastie. Ak vám očný lekár tvrdí, že takéto poruchy u detí časom zmiznú aj samy, začnite rozmýšľať nad jeho výmenou. Veď nie nadarmo sa hovorí, že i samotný zrak si treba chrániť ako oko v hlave.
Zdroj foto: augenarzt-daepp.ch
Detail
29.09.2010 | Veronika Matušková | Zo zahraničia | Facebook
Zobraz správy: Z domova | Zo zahraničia | Blog mojlekar.eu | Lekári na mojlekar.eu |
Najnovšie príspevky- 04.11.2010 15:40 | Látkové okluzory pre deti
- 29.10.2010 14:24 | Látkové okluzory pre deti
- . . .