Online objednanie k lekárom mojlekar.eu
| Online objednanie k lekárovi | Registrácia pacient | Registrácia lekár

Demencia ako civilizačná choroba 21. storočia

V súčasnosti trpí demenciou okolo 36 miliónov ľudí, no odborníci odhadujú, že o dvadsať rokov sa tento počet temer zdvojnásobí.

Podľa novej výročnej správy za rok 2009 sa svetové náklady za liečbu demencie vyšplhali na 604 miliárd amerických dolárov, čo predstavuje 1% celosvetového HDP. Najnovší predpoklad na rok 2030 hovorí až o 66 miliónoch demenciou postihnutých ľudí a choroba bude pravdepodobne stáť 1,1 bilióna US dolárov. Lenže nie je to len ekonomický rozmer, ktorý rozsvecuje varovné svetielko. Demencia má tendenciu stať sa jednou z hlavných civilizačných chorôb 21. storočia.

Demencia je pokročilá porucha mozgovej činnosti, ktorá sa prejavuje v obmedzení každodenných aktivít, a preto si v mnohých prípadoch vyžaduje špeciálnu starostlivosť. Jej najčastejšou formou je Alzheimerova choroba. Ochorenie vyvolávajú poškodené mozgové bunky v šedej kôre, ktoré nakoniec odumierajú, pričom práve šedú kôru využíva človek na myslenie.

Zdroj foto: najmama.sk
Zobraz celý článok | 06.10.2010 | Veronika Matušková | Zo zahraničia
Zobraz správy: Z domova | Zo zahraničia | Exkluzív | Lekári na mojlekar.eu
K článku zatiaľ nebol vložený diskusný príspevok. Neváhajte a vložte prvý práve Vy!
Nick (meno):
Názov príspevku:
Váš príspevok:
pozn. Dĺžka jedného vkladaného príspevku je obmedzená na 500 znakov. V diskusii prosím dodržujte zásady slušného a mravného správania. Príspevky, ktoré budú v rozpore s dobrými mravmi budú z diskusie odstránené.
Prevádzkovateľ portálu MojLekár.eu nezodpovedá za vkladané diskusné príspevky ani za ich obsah, formu či pravdivosť. Za vkladané príspevky je zodpovedný výhradne prispievateľ daného diskusného príspevku.

Vyhľadajte si lekára

Meno lekára
Špecializácia
Mesto

Najčítanejšie

1. Objednajte si recept online
29.11.2011 | Peter Dechet | Blog mojlekar.eu
2. Doc. MUDr. Ladislav Kužela, CSc.
15.02.2011 | Peter Dechet | Naši lekári
3. Niektoré mýty o kliešťoch
13.08.2010 | Juraj Kordik | Z domova
4. Darovanie plazmy - dobrý biznis?
30.08.2010 | Alexandra Moštková | Zo zahraničia
5. Pitie čierneho čaju môže byť nebezpečné
31.08.2010 | Eva Sjekelová | Zo zahraničia
6. Elektronické objednávanie k lekárom na Slovensku
17.01.2010 | Alexandra Moštková | Z domova
7. Pár tipov ako sa vyhnúť rannej opici
23.08.2010 | Juraj Kordik | Z domova
8. Strojček na zuby vás vyjde draho...
20.10.2010 | Alexandra Moštková | Z domova
9. Darovanie kostnej drene
19.07.2011 | Alexandra Moštková | Z domova
10. MUDr. Dana Vavricová Ďureje
02.06.2011 | Peter Dechet | Naši lekári

mojlekar.eu | Kontaktujte nás | Kariéra | Zmluvné podmienky | Správy | Blog mojlekar.eu | Zoznam ambulancií | Zoznam špecializácií

Created by 2009 - 2025 Ellington a.s. © All rights reserved. Version 4.00
Informácia o použitých cookies: Stránky mojlekar.eu využívajú len technické cookies, nevyhnutné pre technické fungovanie stránky.