Horká, mliečna, s orieškami, hrozienkami, biela, s chilli, s náplňou, s alkoholom...Čokoláda alebo aj inak nazývaný nápoj bohov v tekutom stave je nielen sladkým pokušením, ale aj zdravou pochúťkou.
Výskumy v minulých rokoch dokázali, že čokoláda nielenže nespôsobuje akné, ale aj obsahuje zdraviu prospešné antioxidanty, ktoré znižujú riziko srdečných ochorení. Čokoláda znižuje krvný tlak. Čokoláda, tá horká, dokáže zvýšiť elastickosť ciev u fajčiarov. A v neposlednom rade, čokoláda vyvoláva vďaka flavonoidom v nej ukrytej dobrú náladu.
Túto pochúťku objavili Aztékovia a v pätnástom storočí ju do Európy priniesol dobyvateľ Hernando Cortéz.
Tá “stará” čokoláda sa vyrábala úplne odlišným spôsobom ako poznáme jej receptúry dnes. Rozomletím kakaových bôbov na prášok, zahustením kukuričnou múkou a pridaním štipky vanilky a chilli. Výroba čokolády bola čistá alchýmia.
Čokoláda nie je len na budovateľom dobrej nálady, ale aj afrodiziakum. A v kombinácii s ďalším, chilli korením, či skôr chilli papričkami sa jej účinok ešte len zvyšuje.
Rok 1867 sa označuje za rok vzniku mliečnej čokolády. Švajčiar Daniel Peter prichádza s nápadom pridať do čokolády mlieko a vzniká jemnejšia a lahodnejšia verzia tejto už vtedy obľúbenej sladkosti.
Tabuľková čokoláda, ako ju poznáme dnes vznikla vďaka C.Houtenovi, ktorý začiatkom devätnásteho storočia vynašiel lis, ktorý oddeľoval kakaové maslo od kakaa.
Čokoláda v rôznych podobách je doslova závislosťou. Len na sviatok svätého Valentína sa jej v Amerike predá za 1,3 miliardy amerických dolárov.
Aby čokoláda mala skutočne ozdravné účinky pre telo, musí v sebe obsahovať minimálne 60% kakaa. Jej napodobeniny, ktoré odborníci ani nenazývajú čokoládou, po podrobnejšom preskúmaní zadnej strany balenia v sebe obsahujú rôzne zahusťovane, prímesy a skutočná hodnota kakaa sa mení na kakaovú arómu a maslo.
Medzi najchutnejšie a najpredávanejšie patrí belgická čokoláda. A pralinky. Belgičania skutočne vyrábajú tú najlepšiu čokoládu na svete, čo ju zaraďuje medzi čoko-veľmoci.
Aj Švajčiari sa nemusia hanbiť za svoju čokoládu. Jej symbolom je už po desaťročia známa fialová kravička.
Či už vďaka bohom, Aztékom, či výborným obchodníkom, zhrešiť môžeme dnes kedykoľvek a kdekoľvek. Len pozor na obsah toho pravého kakaa z kakaových bôbov, lebo namiesto dobrej nálady sa môže dostaviť hysterický záchvat po vystúpení na váhu.
Mooooc dobry clanok cokolada, super, a s tym Belgickom a Svajciarskom svata pravda, mal som tu cst porovnat napriklad svajciarsku a finsku cokoladu, su uplne ine. chutou, kozistenciou, povahou, vsetkym, ale belgicka, to je jednicka.
pozn. Dĺžka jedného vkladaného príspevku je obmedzená na 500 znakov. V diskusii prosím dodržujte zásady slušného a mravného správania. Príspevky, ktoré budú v rozpore s dobrými mravmi budú z diskusie odstránené. Prevádzkovateľ portálu MojLekár.eu nezodpovedá za vkladané diskusné príspevky ani za ich obsah, formu či pravdivosť. Za vkladané príspevky je zodpovedný výhradne prispievateľ daného diskusného príspevku.