Je obdobie dovoleniek a mnohí z vás majú už dávno vybratú krajinu a more, pri ktorom sa vyvalia na pláži a budú si užívať svoje dva týždne ničnerobenia. Niektorí si tiež vyberú oddych na Slovensku alebo ostanú relaxovať doma.
Je obdobie dovoleniek a mnohí z vás majú už dávno vybratú krajinu a more, pri ktorom sa vyvalia na pláži a budú si užívať svoje dva týždne ničnerobenia. Niektorí si tiež vyberú oddych na Slovensku alebo ostanú relaxovať doma. Nech sa však poberiete kamkoľvek, spoločného nepriateľa nájdete všade. Hoci na sú slnečné lúče na jednej strane zdraviu prospešné, netreba brať opaľovanie na ľahkú váhu.
Popáleninami od slnka sú ohrození najmä svetlovlasí ľudia s modrými očami, ktorých koža obsahuje oveľa menej ochranného kožného pigmentu melanínu než u ostatných ľudí. Pričastým a nerozvážnym vystavovaním sa na priamom slnečnom žiarení sú však ohrození všetci. Najlepšou ochranou pred spálením je samozrejme prevencia, najmä pri menších deťoch by mali rodičia dávať pozor, kade sa ich ratolesti ponevierajú, keďže ťažké popáleniny v nižšom veku sú častou príčinou vzniku maligného melanómu (zhubný tumor spôsobujúci rakovinu kože).
Opakované vystavovanie sa ultrafialovému žiareniu typu A vedie k predčasnej tvorbe vrások a vedie ku vzniku rakoviny kože. Takisto nadmerný pobyt a pôsobenie slnečných lúčov typu B spôsobuje kožné popáleniny a spôsobuje neskorší výskyt rakoviny kože. Sčervenanie a bolesti kože sa dostavia už niekoľko hodín po pobyte na slnku a môžu trvať aj týždeň. Niekedy sa na pokožke objavia aj pľuzgiere.
Správne by sme mali spočiatku obmedziť pobyt na priamom slnku na maximálne 15 minút denne a čas pobytu postupne predlžovať. Podľa typu kože treba používať širokospektrálne opaľovacie krémy s ochrannými faktormi nad 15 a vyššie. Takisto sa treba vyhýbať slnečnému žiareniu v čase od 10 do 15 hodiny a malé deti do pol roka chrániť strieškou alebo slnečníkom. Takisto treba piť veľa vody a užívať antioxidanty ako betakarotén, selén a vitamíny C a E.
Liečenie popálenín:
- spálená koža sa nesmie lúpať a takisto pľuzgiere by sa nemali praskať
- spálenú pokožku schlaďte studenou sprchou, obkladmi, pleťovým mliekom alebo chladivým gélom (napríklad z aloe)
- vysušenú pleť viackrát denne zvlhčujte prípravkami na to určenými
- nepríjemné pocity z popálenia sa dajú stlmiť poprášením pleti kukuričným škrobom
- spálenú kožu netreba opakovane nevystavovať slnečnému žiareniu