Nový štát – Južný Sudán
9.júla 2011 oficiálne vznikol vďaka referendu nový štát – Južný Sudán.
Po iniciatíve tamojších orgánov a rekordnému počtu hlasujúcich v referende sa južná časť afrického Sudánu oddelila. Lekári bez hraníc operujú v Južnom Sudáne už od roku 1978, no momentálne potrebuje pomoc asi 260-tisíc vysťahovaných obyvateľov, ktorí sa stali svedkami a obeťami bojov v hraničnej oblasti Abyei.
260-tisíc obyvateľov potrebuje akútnu starostlivost v dôsledku bombardovania cez konflikt medzi severnými a južnými sudánskymi ozbrojenými silami. Väčšina obyvateľov, ktorí utiekli počas eskalácie konfliktu v pohraničnej oblasti Abyei, sa usídlila v najbližšom možnom okolí. S nádejou, že sa po upokojení situácie, po vzniku nového štátu, budú môcť vrátiť domov.
Mnoho z ľudí utekajúcich od epicentra konfliktu stratilo svojich blízkych pri samotnom bombardovaní alebo pri strete s vojakmi opozičných síl. Predtým, než utiekli zo svojich domovov, museli narýchlo pochovať svoju rodinu a do bezkonfliktných oblastí prišli vyčerpaní, traumatizovaní a na pokraji fyzických síl.
Podľa krízovej koordinátorky Lekárov bez hraníc Carole Coeur, sa tunajší vidiečania o prichádzajúcich uprchlíkov postarali v rámci možností, no mnoho ľudí stále zostáva bez jedla, pitia či prístrešia. Teplota bežne dosahuje 40°C , endemicky sa tu vyskytuje malária a v týchto mesiacoch začína obdobie dažďov.
Potravinová pomoc je v Sudáne doteraz nestabilná. Základnú zdravotnú starostlivosť má len štvrtina obyvateľov. Mimo to začína obdobie hladu a situáciu komplikuje aj príchod 300-tisíc juhosudáncov, ktorí sa vracajú domov po vyhlásení nezávislosti nového štátu.
Lekári bez hraníc operujú v oblastiach Južného Sudánu už od polovice júna. Za toto obdobie stihli zaočkovať proti osýpkam 3 043 detí a distribuovali 224 sád nevyhnutného príslušenstva obsahujúceho moskytiéry, plachty, kuchynské vybavenie. Okrem toho rozdali 90 100 balíčkov vysokoenergetických sušienok a plánujú odovzdať 200 stanov.
Organizácia je v Sudáne od roku 1978. V Južnom Sudáne sa momentálne nachádza 200 medzinárodných a 2 000 miestnych spolupracovníkov.
„Od ledna do dubna Lékaři bez hranic hospitalizovali 6 422 pacientů, uskutečnili 140 519 ambulantních vyšetření a 29 278 předporodních vyšetření pro těhotné ženy, provedli 2 681 porodů a 1 828 velkých operací, včetně císařských řezů, léčili 10 392 případů malárie, 6 109 podvyživených dětí, 1 079 pacientů s kala azar a 2 347 pacientů s tuberkulózou.“ Píše sa na stránkach organizácie Lekári bez hraníc.
Južný Sudán spravil pre svojich obyvateľov osamostatnením veľký krok, no veľkým krokom bude nielen pre samotný štát, ale i pre neziskové organizácie, dobrovoľníkov a medzinárodné spoločenstvo, upokojiť situáciu a pomôcť státisícom tých, ktorých konflikt zasiahol.
Zdroj : lekári bez hraníc
Foto : vorige.nrc.nl
Zobraz celý článok | 12.07.2011 | Alexandra Moštková | Zo zahraničia
Zobraz správy: Z domova | Zo zahraničia | Exkluzív | Lekári na mojlekar.eu K článku zatiaľ nebol vložený diskusný príspevok. Neváhajte a vložte prvý práve Vy!
pozn. Dĺžka jedného vkladaného príspevku je obmedzená na 500 znakov. V diskusii prosím dodržujte zásady slušného a mravného správania. Príspevky, ktoré budú v rozpore s dobrými mravmi budú z diskusie odstránené.
Prevádzkovateľ portálu MojLekár.eu nezodpovedá za vkladané diskusné príspevky ani za ich obsah, formu či pravdivosť. Za vkladané príspevky je zodpovedný výhradne prispievateľ daného diskusného príspevku.