Pohotovosti od septembra bez lekárov
Nízke mzdy za služby na pohotovosti donútili niekoľkých lekárov konať v najvyššej možnej miere.
A to tak, že od septembra plánujú opustiť pohotovosť. Lekári z Bánoviec nad Bebravou, Galanty a Kráľovského Chlmca za podpory Asociácie súkromných lekárov plánujú opustiť pohotovosti hlavne kvôli nízkemu finančnému ohodnoteniu. Ako sa vyjadrila jedna z odchádzajúcich lekárok, kým upratovačka dostáva za službu 2,5eur za hodinu, ona zarobí o 50centov menej.
Na iných pohotovostiach, teda pri službách nad rámec zákona, ktoré sa vyžadujú od lekárov, sa hodinová sadzba pohybuje od štyroch do piatich eur za hodinu cez víkend. Asociácia súkromných lekárov však navrhuje zvýšenia na šesť až osem eur za hodinu.
Pohotovostná služba slúži pre pacientov s komplikáciami, poväčšine je otvorená od šestnástej hodiny do štvrtej hodiny rannej. Lekári – všeobecní, pediatri a zubári sú zo zákona povinní slúžiť na pohotovosti, a to niekedy znamená 32-hodinovú službu. Kým hodinová sadzba na západe na pohotovosti sa pohybuje od 4 do 5eur, na východe je to niekde až pod 1euro.
Akcia, pri ktorej sa lekári rozhodli nenastúpiť do služby na pohotovosti, sa celkovo dotýka 55 lekárov. Ak nakoniec spomínaná skupina v septembri do služieb nenastúpi, niektorí lekári sa plánujú pripojiť.
Dotknutí lekári z vyššie spomínaných nemocníc pristúpili na tento rázny krok hlavne z dôvodu, že od minulého roka nedostali za svoje služby peniaze. Nenastúpenie do služby by znamenalo, že porušia zákon.
Podľa vyjadrení hovorkyne ministerstva zdravotníctva Kataríny Zollerovej pre denník SME, môže lekárom za tento čin hroziť pokuta až do výšky 3319eur.
Za fungovanie pohotovosti je podľa kompetentných zodpovedný samosprávny kraj. S výnimkou nemocnice v Bánovciach nad Bebravou, ktorú spravuje súkromník.
Podľa vyjadrení v diskusii, by sa malo podať : „podanie na ústavný súd o nezákonnosti nútiť lekárov pracovať v akomkoľvek priestore, napríklad aj v pohotovostných službách - bez ohľadu na odmenu. Nie je vojnový stav ani krízová situácia či národná katastrofa, aby museli lekári podliehať takémuto stannému právu. Je ešte nejaké iné povolanie kde takýto anachronizmus existuje? No a ďalej - to už máme precedens so sudcami - dorovnať platy všetkých lekárov do výšky najlepšie zarábajúcich lekárov - tak ako sudcovia riešia rovnakou metódou rovnaké právne kusy, aj lekári rovnakou metódou liečia rovnaké choroby, bez ohľadu na to či sú v Bratislave alebo v Kráľovskom Chlmci. . .“
Ako sa vyjadril jeden z lekárov – „Podanie tam už je, okrem toho je tu ďalší problém. Pohotovosť si väčšinou organizujú lekári sami. Tzv. poskytovatelia LSPP sú tí, čo platia almužnu radovým lekárom, ktorých zákon núti slúžiť. Otrokári a otroci.“
Zdroj : ekonomika.sme.sk
Foto : cunovo.info
Zobraz celý článok | 23.08.2011 | Alexandra Moštková | Z domova
Zobraz správy: Z domova | Zo zahraničia | Exkluzív | Lekári na mojlekar.eu K článku zatiaľ nebol vložený diskusný príspevok. Neváhajte a vložte prvý práve Vy!
pozn. Dĺžka jedného vkladaného príspevku je obmedzená na 500 znakov. V diskusii prosím dodržujte zásady slušného a mravného správania. Príspevky, ktoré budú v rozpore s dobrými mravmi budú z diskusie odstránené.
Prevádzkovateľ portálu MojLekár.eu nezodpovedá za vkladané diskusné príspevky ani za ich obsah, formu či pravdivosť. Za vkladané príspevky je zodpovedný výhradne prispievateľ daného diskusného príspevku.