Znižuje zlý cholesterol aj cukor v krvi, zápalové hodnoty i krvný tlak, má dokonca antisklerotické účinky. Reč je o slovenskej bryndze, ktorú si lekári nevedia vynachváliť. Zdá sa však, že tento biely, liečivý zázrak ešte nie je verejnosťou dostatočne ocenený.
Veľkým nešťastím bryndze ako domáceho lieku je fakt, že vo väčšine obchodov kúpi konzument už len pochúťkový produkt so znehodnotenými, pôvodne prospešnými vlastnosťami. Pravá slovenská bryndza, ktorá je zaevidovaná v
DOOR (Database of Origin and Registration) ako originálny tuzemský výrobok, je predovšetkým nepasterizovaná. Správne vyprodukovaná bryndza nepotrebuje umelý zásah človeka do procesu jej výroby, pretože práve počas neho dochádza k tzv. samočisteniu, kedy prospešné mikroorganizmy brzdia nárast choroboplodných. Takýto produkt spoznáte aj podľa toho, že obsahuje drobné zrniečka ovčieho syra.
V malej hrudke bryndze sa nachádza množstvo kvalitných bielkovín, vitamínov B-komplexu, minerálov, konjugovanej kyseliny linolovej atď. Pozitívom pre alergikov na laktózu je fakt, že počas spracovania v nej ubúda mliečny cukor, takže je znesiteľnejšia ako mlieko. Podľa slov prof. Ebringera „enzýmová aktivita mliečnych baktérií pomáha natráviť bielkoviny a tuk v bryndzi, čím vzniká stráviteľnejší syr s jedinečnými látkami, ktoré upevňujú zdravie a vitalitu človeka“. Pri vyratúvaní dobrých účinkov však ešte nekončíme, bryndza sa osvedčila aj pri prevencii rakoviny hrubého čreva, tráviacich problémoch, alergických ochoreniach, rednutí kostí, cukrovke či posilňovaní imunity. O niektorých z nich sa mohli presvedčiť vedci a skupina 24 dobrovoľníkov, z ktorej každý jedinec osem týždňov konzumoval 100 gramov bryndze denne.
Aj napriek týmto skvelým správam si Slováci doprajú len málo salašníckej bryndze. Dôvodom môže byť aj to, že väčšina obchodov ponúka len pasterizovanú bryndzovú pochúťku, ktorá nemá skoro žiadne pozitívne účinky. Pre pravú bryndzu však nemusíte cestovať až na liptovské salaše, stačí mať oči otvorené a všímať si vo vlastnom okolí predajne, ktoré ponúkajú aj nepasterizovanú bryndzu. Ak by ste si jej pôvod chceli overiť, informujte sa priamo na mieste, odkiaľ je výrobok dovezený. Naostatok už len dobrú chuť!
Zdroj : pravda.sk Zdroj foto : zena.sk