Zárukou dobrého dojmu je aj bezchybný úsmev. Kým pri deťoch investícia do strojčeka veľmi nezaťaží rodinný rozpočet , u dospelých je to o poznanie väčšia suma. Prvá investícia vás vyjde aj na približne 990 eur. (v prepočte na koruny – 30 000Sk).
U detí, ak zubár nemá zmluvu s poisťovňou je to niekedy aj 330 eur.
U detí, ktorých zubný lekár je zazmluvnený, väčšinu výdavkov spojených s používaním a zavedením strojčeka preplatí poisťovňa. Na podnet zubného lekára sa krivé zúbky vďaka fixnému strojčeku po niekoľkých mesiacoch upravili do krásneho a rovného úsmevu.
Pri fixnom strojčeku, ktorý „sa nosí“ na zuboch dvadsaťštyri hodín denne kovové telo strojčeka stojí okolo 200eur. Plechové brikety, ktoré sa prilepia na zuby a telo strojčeka stoja okolo 15 eur, pri priesvitných je to od 20eur. Rodičia potom musia rátať aj s každomesačným investovaním kvôli pravidelným kontrolám a úpravám pnutia so sumou okolo 20 eur.
Pri strojčeku, ktorý sa nosí len na noc je suma o niečo nižšia.
Používanie strojčeka dospelí vybavujú z vlastného podnetu. Dnes nie je ničím výnimočným, keď stretneme na ulici tridsaťročného muža „s drôtikmi“ na zuboch.
Kým v dávnejšej minulosti sme sa mohli stretnúť so strojčekmi, ktoré by sa skôr dali nazvať železnou klietkou pre tvár, v minulých rokoch to boli strojčeky menšie, ktoré nedeformovali vzhľad detí a dospelých. Dnes sa už čeľustná ortopédia posúva míľovými krokmi vpred spolu s módou. Niektoré fixné strojčeky sa už považujú aj za módny doplnok a zdravý a krásne vyzerajúci úsmev je len bonusom.
V Amerike bol v minulých rokoch medializovaný prípad „hviezdičky“, ktorá si kvôli žiarivému úsmevu dala vsadiť do strojčeka diamanty.
Či už s diamantmi alebo bez, s plechovými alebo priesvitnými briketami, kvôli zdravému chrupu sa oplatí zájsť k čeľustnému ortopédovi. Odmenou vám bude krásny úsmev s rovnými zubami. Aj keď sa odporúča vyčleniť si väčšiu finančnú rezervu.