Vysoký krvný tlak , obezita a nezdravý detský chrup.
Slovákom sa zhoršuje zdravie už po tridsiatke. Vyplýva to z výsledkov zverejnených po prvom zisťovaní o zdraví, ktoré predstavili zástupcovia štatistického úradu.
Viac ako polovica Slovákov trpí pretrvávajúcimi zdravotnými problémami. Medzi najrozšírenejšie problémy dlhodobo zaraďujú vysoký krvný tlak. Napriek tomu dve tretiny obyvateľov tvrdia, že ich zdravotný stav vnímajú ako dobrý alebo skôr dobrý.
Okrem vysokého krvného tlaku sa v posledných rokoch na Slovensku rozmáha obezita. Prispieva k nej nezdravý životný štýl, ktorý v sebe zahŕňa nielen stres a zvýšené nároky v práci, ale aj skutočnosť, že pracovná doba sa predlžuje, požiadavky zamestnávateľov zdvojnásobujú a ľudia nemajú čas na správne stravovanie počas dňa, čo si nedostatkom potravy suplujú v neskorých večerných hodinách. Doslova „vyjedia“ chladničku. Nadváhou podľa výskumu trpí tretina populácie, obezitou 14% Slovákov. Obezita sa začala vyskytovať neprimerane takmer už vo všetkých vekových kategóriách, deti nevynímajúc.
Slovenský národ trápi nielen nárast hmotnosti, ale aj alergie. Kým v minulých desaťročiach bola alergia, či astma skôr výnimočná, dnes sa alergologicko - imunologické ambulancie zapĺňajú hlavne deťmi, dorastom a dospelými. Získať termín u alergológa sa stáva behom na dlhú trať. Najhoršie „návaly“ v ambulanciách sa pociťujú počas peľovej sezóny.
Štatistický úrad tiež skúmal požívanie návykových látok. Slováci sú aj vo svete známi tým, že si radi „uhnú.“ Podľa výsledkov výskumu, muži stále pijú viac ako ženy, no realita posledných rokov dokazuje, že čoraz viac žien siahne tiež po poháriku. Denné požívanie alkoholu priznalo 8,2% opýtaných mužov. Čo sa týka fajčenia, denne fajčí štvrtina opýtaných mužov a z nej zhruba polovica opýtaných žien.
Okrem obezity, vysokého krvného tlaku a požívanie návykových látok skúmali štatisti aj detský chrup. Nie je prekvapením, že sa kvalita chrupu u detí zhoršuje. Chrup slovenských detí patrí k najhorším v Európskej únii. U detí v predškolskom veku sa Slovensko dokonca umiestnilo na predposlednom mieste. Za nami sa nachádza už len Rumunsko. Kvalitu zubov negatívne (aj keď minimálne) ovplyvňuje aj nedostatok zubárov na Slovensku. Čoraz viac stomatológov dosluhuje vo svojich ambulanciách po celom Slovensku. Hlavná odborníčka pre zubné lekárstvo Ministerstva zdravotníctva Neda Markovská podotkla, že na Slovensku chýba zhruba tisícka zubných lekárov. Kým v minulosti chodili zubári priamo do škôl a predškolských zariadení, aby skontrolovali chrup detí a naučili ich správne si umývať zuby, dnes sa táto zodpovednosť presunula na samotných rodičov a do ambulancií.
Štatistici zbierali údaje minulý rok na jeseň. Na otázky odpovedalo 5000 respondentov. Ide o prvý výskum o zdraví Slovákov tohto druhu.
zdroj:sme.sk
zdroj foto: vitalvitamins.eu

Detail
21.11.2010 | Alexandra Moštková | Zo zahraničia |
Facebook
Zobraz správy: Z domova | Zo zahraničia | Blog mojlekar.eu | Lekári na mojlekar.eu |
Najnovšie príspevky- 18.02.2011 11:09 | srdcovnik
- . . .