Rodíme - Cisársky rez
Kým v zahraničí sa stáva bežným, nielen u hviezdičiek, ale aj “normálnych” smrteľníčok cisársky rez na vyžiadanie, na Slovensku takáto možnosť zatiaľ legálne neexistuje.
Kým podstúpite čaro zrodenia nového života, lekári si všímajú množstvo znakov, indícií a podľa toho sa rozhodnú, akou cestou bude rodiť. Či to už bude prirodzený pôrod alebo cisársky rez.
K cisárskemu rezu, ako ku každému chirurgickému zákroku pristupujú lekári vo viacerých prípadoch. Prvými sú primárne predispozície ako vrodené chyby maternice, choroby, či zúžená panva. Sekundárne predispozície k absolvovaniu zákroku sú choroby prípadne komplikácie počas tehotnosti alebo počas pôrodu.
Cisársky rez samozrejme nie je prirodzenou metódou pôrodu, a ako každý chirurgický zákrok so sebou prináša riziká.
Pri včasných komplikáciách patrí k rizikám podanie anestézie, porušenie hlasiviek, tabletky, porezanie dieťaťa či orgánov počas prevádzania rezu alebo embólia.
Podľa odborníkov - gynekológov - pôrodníkov, komplikácie ako zlé zahojenie rany, zápal maternice, komplikované následné tehotenstvá sú sekundárne strašiaky, ktoré môžu postihnúť rodičku po cisárskom reze.
Každá matka vie, aký je dôležitý prvotný kontakt dieťaťa po pôrode. A akým veľkým pojítkom sa stáva materské mlieko. Kým pri normálnom pôrode sa materské mlieko tvorí po 2-3 dni, pri cisárskom reze je to na 4 až 5 deň.
Každá operácia na maternici je indikáciou pre cisársky rez, aj samotný CR je operácia. Pri každom ďalšom zákroku hrozí potom riziko pretrhnutia maternice. Nestáva sa to často, ale každá operácia v blízkosti maternice môže zhoršiť stav. Preto pôrodníci neodporúčajú viaceré množstvo cisárskych rezov po sebe a sústreďujú sa na pôrod prirodzenou cestou.
Cisársky rez je ako každý chirurgický zákrok vykonávaný pod anestézou. Pri tomto type zákroku je možné požiadať podľa podmienok spojených s pôrodom o anestéziu, ktorá vyhovuje indikovanému cisárskemu rezu - jedná sa o celkovú anestéziu, alebo o spinálnu anestéziu, pri ktorej sa zavedie do tela katéter, ktorý umŕtvi dolnú polovicu tela. Anesteziológovia rozoznávajú ešte epidurálnu anestéziu, ktorá lokálne umŕtvi telo rodičky. Epidurál sa však vo väčšine prípadov používa pri prirodzenom pôrode.
Či sa rozhodnete pre vycestovanie do zahraničia a podstúpite cisársky rez s rizikami spojenými s ním, alebo dáte prírode voľnú ruku, je už na vás.
Zdroj : Dámsky magazín , STV
Zdroj foto : kankan.sk
Detail
05.02.2011 | Alexandra Moštková | Z domova | Facebook
Zobraz správy: Z domova | Zo zahraničia | Blog mojlekar.eu | Lekári na mojlekar.eu |
K článku zatiaľ nebol vložený diskusný príspevok. Neváhajte a vložte prvý práve Vy!