Povinné očkovanie batoliat proti tuberkulóze sa od 1. januára 2012 pravdepodobne zruší. Uvažuje o tom Slovenská pneumoftizeologická spoločnosť.
Podľa slov Martiny Miškovskej zo Šrobárovho ústavu detskej tuberkulózy a pľúcnych chorôb nejde o úplne zrušenie očkovania ako takého. Plošné očkovanie detí však už nemusí byť nevyhnutné, keďže počet chorých na tuberkulózu vo všeobecnosti klesá. Vlani zaznamenal Národný register tuberkulózy vo Vyšných Hágoch jedenásť prípadov tohto ochorenia u detí do 14 rokov, z ktorých až desať bolo rómskych. Očkovaniu by sa teda nevyhli rizikové skupiny obyvateľstva, čo sú podľa Miškovskej najmä rómske deti a tie deti, u ktorých pretrváva riziko primárnych imunodeficitov a závažných porúch imunity.
Slovensko patrí ku krajinám s nízkym výskytom tuberkulózy. Minulý rok bolo zaznamenaných 443 prípadov, čo je 8,17 prípadu na 100 000 obyvateľov. Najviac chorých pritom nachádzame v Košickom a Prešovskom kraji. Celkovo je však u nás tuberkulóza na ústupe, aj preto bolo vlani očkovanie 11-ročných detí zrušené. Negatívnym javom je ale presun výskytu tuberkulózy z vyšších vekových kategórií do nižších. Choroba tak zasahuje čoraz častejšie ľudí v produktívnom veku.
Napriek prvenstvám dvoch východoslovenských krajov tu zaznamenávame aj najvýraznejší pokles tuberkulózy v rámci Slovenska. Bratislavský kraj ako tradičná oblasť najnižšieho výskytu tohto ochorenia sa však postupom času môže podobať západoeurópskym mestám, v ktorých je počet chorých na tuberkulózu vysoký. V hlavnom meste sa totiž nachádza najviac bezdomovcov, asociálov či prichádzajúcich ľudí zo sociálne slabšieho prostredia, čo sa aj podpisuje pod vyššie čísla tuberkulózy. Napriek tomu je na tom Bratislava stále dobre, jej incidencia predstavuje 7,71 prípadu, pričom Londýn má na 100 000 obyvateľov až 70 prípadov ochorenia. Tento trend súvisí aj s vysokou imigráciou do vyspelých krajín a podľa slov experta Svetovej zdravotníckej organizácie Ivana Soloviča sa tuberkulóza stáva problémom európskych veľkomiest.