Vedcom sa doteraz nepodarilo zistiť, prečo sluchové bunky strácame. Tento proces začína už v období 20 až 25 roku života.
Vo veku 60 rokov väčšina ľudí počuje obmedzene a na kvalitnejší príjem zvuku potrebujú slúchadlá či načúvacie prístroje. Rýchlosť straty sluchu je individuálna, ťažko sa lieči a v mnohých prípadoch je neliečiteľná.
Sluch nestrácame len starnutím, ale najmä pri nadmernom hluku , napr. v práci, na koncertoch, diskotékach. Vedci venujú veľkú pozornosť vývoju vnútorného ucha a skúmajú úlohu génov pri jeho formovaní. Ak by tieto gény dokázali opätovne dostať do tela, mohli by s ich pomocou liečiť niektoré straty sluchu. Druhou možnosťou liečenia je prísť na spôsob, ako zmeniť kmeňové bunky. Z nich by urobili bunky vláskové, ktoré sú schopné detekcie zvuku.
Vláskové bunky sú ohrozené aj pôsobením niektorých liekov, napr. antibiotík. Strata týchto vláskových buniek je hlavnou príčinou straty sluchu v neskoršom veku.
Menšie straty sluchu je možné liečiť aj využitím tzv. nanotechnológií. Do ucha sa dostávajú nanočastice, a tie pomáhajú liečiť.
Zdroj: www.pramenyzdravi.cz
Zdroj foto: ilustračné foto